Kopš 2018. gada 1. novembra Latvijā atļauts pastāvīgi reģistrēt transportlīdzekļus, kas konstruktīvi paredzēti braukšanai pa ceļa kreiso pusi jeb t.s. RHD transportlīdzekļus ar stūri labajā pusē, kas lielākoties tiek ievesti no Anglijas, Īrijas vai Japānas. Taču, lai saņemtu atļauju piedalīties ceļu satiksmē jeb, izsakoties vienkāršāk, - lai iztietu tehnisko apskati, RHD automašīna būs jāpielāgo kustībai Latvijā pa ceļa labo pusi. Proti, tā būs jāaprīko ar periskopisko spoguļu sistēmu, videokameru un monitoru.
Sākotnējās ovācijas par to, ka tagad varēsim vest lētās automašīnas no Anglijas (UK) un braukt ar stūri labajā pusē ir pierimušas un pirmie RHD entuziasti jau ir izgājuši “ugunskristības” tehniskās apskates vietās. Piemēram līdz gada beigām nevienam no apmēram 10 RHD transportlīdzekļiem, kas mēģināja saņemt TA uzlīmi, tas neizdevās.
:: RHD videosistēmu pasūtiet pa tālruni 29214264 ::
Lai gan konceptuāli RHD automašīnu ekspluatācija Latvijā tagad atļauta, taču kā mēdz sacīt, – velns slēpjas detaļās. Un arī šis stāsts nav izņēmums. Tehniskās prasības video sistēmai, kas ierakstītas normatīvajos aktos, vedina domāt, ka likumdevējs caur puķēm pasaka – mēs tomēr negribam RHD auto uz Latvijas ceļiem.
Lai pārliecinātos par to, vai ierēdņi Latvijā nav noteikuši pārspīlētas prasības video aprīkojumam, sazinājāmies ar Igaunijas Ceļu administrāciju un Somijas Transporta un Komunikāciju aģentūru.
Igaunijā atļauts reģistrēt RHD transportlīdzekļus un piedalīties satiksmē bez speciāla papildus aprīkojuma. Nav nepieciešama nedz periskopisko spoguļu sistēma, nedz arī videokamera ar monitoru.
Vienīgā prasība - galvenajiem lukturiem jāizstaro labās puses kustībai atbilstošs gaismas kūlis, kā pieņemts Eiropas kontinentālajā daļā. Protams arī miglas lukturim aizmugurē jāatrodas kreisajā pusē, nevis labajā kā pieņemts Anglijā. Ir sajūta, ka Igaunijā valsts paļaujas uz tās cilvēkiem, nevis cenšas visu saregulēt "no augšas" ar normatīvo aktu palīdzību kā tas vērojams Latvijā.
Savukārt Somijā tiek prasīta periskopisko spoguļu sistēma. Videokamera un monitors nav nepieciešams. Automašīnas gaismas arī būs jāsaved kārtībā, atbilstoši prasībām.
Lietuvā arī atļauts pastāvīgi reģistrēt RHD automašīnas un prasības aprīkojumam ir līdzīgas kā Latvijā, taču videosistēmas tehniskie parametri ir maigāki un vieglāk realizējami nekā Latvijā.
Pirmajā brīdī varētu šķist, kas tur liels – uzstādīt videokameru un monitoru. Taču, iedziļinoties tehniskajās prasībās, pirmā reakcija – dabā tādas iekārtas neeksistē! Tomēr pēc rūpīga pāris mēnešu ilga darba, mums ir izdevies izstrādāt šādu video komplektu, kas atbilst visām ļoti stingrajām CSDD prasībām un varam to piedāvāt arī jums.
Pirmā RHD automašīna, kas Latvijā sekmīgi izgāja tehnisko apskati 2019. gada 29. janvārī pēc jauno prasību stāšanās spēkā, bija aprīkota tieši ar šo video komplektu. Līdz tam 3 mēnešu laikā tas nevienam nebija izdevies.
RHD MONITORS:
- RHD monitora izmērs pa diagonāli: 7 collas
- izšķirtspēja: 1920x1200 px
- spilgtums: 420cd/m2
- kontrasts: 800:1
- attēla frekvence: 30 fps (kadri sekundē)
- darba temperatūra: -20C...+50C
- automātiska ekrāna spilgtuma un kontrasta regulēšana
- HDMI ieeja
- barošana: 12V
RHD VIDEOKAMERA:
- izšķirtspēja 2 Mpx
- diafragmas atvērums: F/1,2
- minimālais uztvertais apgaismojums: 0.01 lux
- attēla leņķis 84 grādi
- attēla frekvence 30 fps (kadri sekundē)
- sensora izmērs 1/3 collas
- IP67
- darba temperatūra -30C...+55C
- barošana 12V
Video komplekta cena 530€, piegādes laiks 1,5...2 nedēļas. Atsevišķi iespējams pasūtīt arī periskopisko spoguļu sistēmu.
Video komplektā ietilpst: RHD monitors ar stiprinājumu, RHD videokamera, barošana un datu pārraides trakts.
RHD videosistēmu pasūtiet pa tālruni 29214264
CSDD oficiālās prasības RHD auto pielāgošanai
Kādas prasības nosaka normatīvie akti, lai Latvijā varētu braukt ar RHD jeb t.s. "angļu" automašīnu ar stūri labajā pusē bez vadības ierīču pārbūves?
Pārbūve ir visnotaļ dārgs un laikietilpīgs pasākums, turklāt, ne visiem modeļiem viegli pieejamas pārbūvei nepieciešamās unikālās salona un citas daļas vēlamajā tonī, komplektācijā un stāvoklī.
No 2018. gada 1. novembra RHD automašīnas atļauts pielāgot kustībai Latvijā pa ceļa labo pusi, veicot šādas darbības:
1) Lai RHD transportlīdzekļa vadītājam nodrošinātu pietiekamu redzamību virzienā uz priekšu, transportlīdzekļa kreisajā pusē papildus jāuzstāda netiešās redzamības sistēma, kas sastāv no:
- no spoguļu pāra, kas, savstarpēji atspoguļojot attēlu pēc periskopa principa, nodrošina vadītājam brauktuves kreisās puses pārredzamību;
- video komplekta: videokameras un monitora.
2) jāveic galveno lukturu nomaiņa pret tādiem lukturiem, kas nodrošina staru kūli, kas piemērots kustībai pa ceļa labo pusi.
3) jāsakārto aizmugurējie miglas lukturi: ja auto uzstādīts viens miglas lukturis, tas jāpārnes uz kreiso pusi. Ja divi, tad nekas nav jādara.
Prasības netiešās redzamības iekārtām:
Netiešās redzamības sistēmu sastāvdaļas un to stiprinājumi nedrīkst traucēt vadības ierīču vai drošības sistēmu darbību vai būtiski aizsegt vadītāja redzamības lauku. Netiešās redzamības sistēmai jābūt novietotai transportlīdzekļa salonā.
Video kamerai un monitoram jābūt savstarpēji savienotiem ar vadu un pieslēgtiem pie pastāvīga elektrotīkla.
Spoguļu pārim jāizmanto I, II, III vai L klases spoguļi, kuri ir atbilstoši sertificēti un marķēti. Transportlīdzekļa spogulim, kas vērsts virzienā uz priekšu, jābūt uzstādītam transportlīdzekļa kreisajā pusē pēc iespējas tuvāk statnei aiz vējstikla daļas, kuru notīra stiklu tīrītāju slotiņas.
Spogulim nedrīkst būt redzamību pasliktinoši bojājumi vai pārklājums, tam jābūt regulējamam un pienācīgi nostiprinātam tā, lai kustības laikā patvaļīgi nemainītos tā stāvoklis.
RHD Videokamerai jābūt identificējamai, ar redzamu marku un modeli, jāieslēdzas, iedarbinot transportlīdzekļa motoru, jānodrošina redzamība diennakts gaišajā un tumšajā laikā, kā arī sliktas redzamības apstākļos, un tai jāatbilst šādiem tehniskajiem parametriem:
a) attēla frekvence ≥ 30 kadri sekundē;
b) izšķirtspēja ≥ 2 megapikseļi;
c) attēla sensora izmērs ≥ 1/3";
d) ierakstītā attēla leņķis < 100°;
e) minimālais uztvertais apgaismojums ≤ 0,05 lx;
f) diafragmas atvērums ≥ F/1,4;
g) maksimāli pieļaujamie gabarītizmēri, ieskaitot stiprinājumus (garums, platums, augstums): 150 x 100 x 100 mm;
h) ekspluatācijas temperatūras diapazons no –20 °C līdz +45 °C.
Videokamerai jābūt novietotai transportlīdzekļa kreisajā pusē pēc iespējas tuvāk statnei aiz vējstikla daļas, kuru notīra stiklu tīrītāju slotiņas. Tai jābūt regulējamai un pienācīgi nostiprinātai tā, lai kustības laikā nemainītos tās stāvoklis.
RHD Monitoram jābūt identificējamam, ar redzamu marku un modeli, jāieslēdzas, iedarbinot transportlīdzekļa motoru, jānodrošina redzamība diennakts gaišajā un tumšajā laikā, kā arī sliktas redzamības apstākļos, un tai jāatbilst šādiem tehniskajiem parametriem:
a) jānodrošina krāsains attēls;
b) atkarībā no apkārtējā apgaismojuma automātiski jāpielāgo ekrāna spilgtums un kontrasts;
c) attēla frekvence ≥ 30 kadri sekundē;
d) izšķirtspēja ≥ 1280 x 720 pikseļi;
e) spilgtums ≥ 400 cd/m2;
f) kontrasts ≥ 350:1;
g) ekrāna diagonāles izmērs no 17 līdz 30 cm;
h) ekspluatācijas temperatūras diapazons no –20 °C līdz +45 °C.
Monitoram jābūt novietotam vadītāja redzamības zonā un iebūvētam vai nostiprinātam pie transportlīdzekļa paneļa.
RHD Videokamerai un RHD monitoram jābūt savstarpēji savienotiem ar vadu. Monitoram jāveic tikai viena funkcija – jāattēlo videokameras pārraidītais attēls tiešsaistē. Par monitoru nedrīkst izmantot transportlīdzekļa izgatavotāja paredzēto ekrānu.
Video komplekta cena 530€, piegādes laiks 1,5...2 nedēļas. Atsevišķi iespējams pasūtīt arī periskopisko spoguļu sistēmu.
Video komplektā ietilpst: RHD monitors ar stiprinājumu, RHD videokamera, barošana un datu pārraides trakts. Tālrunis pasūtījumiem 29214264.